לתוכן מרכזי
x

ברוכים הבאים לאיגוד האורתופדים בישראל

כניסה לחברי וחברות איגוד

חברי וחברות האיגוד מוזמנים/ות להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד


אינך חבר/ת איגוד?

אם אינך חבר/ה באיגוד אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לקבל מידע בתחום הרפואה האורתופדית ולחפש רופאים ורופאות בתחום או להצטרף אלינו

כניסה לאתר >

הגורל של שברי מרפק סופרקונדילריים בילדים שהתחברו בסיבוב לא תקין: האם ווארוס הוא באמת בעיה?


The fate of the malrotated elbow supracondylar fractures in children: is varus really a problem?

מתקצר: פרופ' גיא רובין

לטקסט המאמר

מטרה: להעריך את התפקוד והמראה הקוסמטי של שברי מרפק סופרקונדילרים בילדים שהתחברו עם עיוות סיבובי.

שיטות: בוצע מחקר רטרוספקטיבי על מטופלים שבהם השבר התחבר עם עיוות סיבובי. במהלך 5 שנות מעקב נמצאו 46 מקרים מתוך 305 של שבר דרגה 3 שעברו ניתוח עם עיוות שארייתי סיבובי. מתוכם רק 27 הסכימו להשתתף. מבחינה קלינית נבדקו טווחי התנועות של הכתף והמרפק, העיוות הסיבובי נבדק רנטגנית בשיטת Berids. התפקוד נבדק בעזרת שאלון QuickDASH.

תוצאות: חציון גיל החולים היה 4 שנים וחציון זמן המעקב היה 52 חודשים. סיבוב אסימטרי של הכתף נמצא ב 13 חולים, בשישה חולים נמצא שינוי בזווית הנשיאה מעל 5 מעלות (4 לווארוס ו-2 לוולגוס). ככל שהסיבוב נמצא גדול יותר כך גדל החסר בסיבוב הכתף (על כל מעלה של סיבוב בשבר נמצא 0.4 מעלות חסר בסיבוב הכתף). נמצא קשר חלש בין מידת הסיבוב בשבר למידת זווית הנשיאה (r=0.37). על פי הקריטריונים של Flynn מעל 95% היום עם תוצאה טובה או מצויינת.

מסקנות: נמצא קשר חלש בין ווארוס וחיבור סיבובי לא תקין. חולים עם עיוות סיבובי שארייתי בינוני יכולים לצפות לתוצאה טובה למרות איבוד מסויים בסיבוב הכתף.

 

Sanpera I, Salom M, Fenandez-Ansorena A, Frontera-Juan G, Pizà-Vallespir G. The fate of the malrotated elbow supracondylar fractures in children: is varus really a problem? Int Orthop. 2024 Apr 6.

SLATECH - פיתוח אתרי אינטרנט ופורטלים ארגוניים המערכת פותחה על ידי חברת