לתוכן מרכזי
x

ברוכים הבאים לאיגוד האורתופדים בישראל

כניסה לחברי וחברות איגוד

חברי וחברות האיגוד מוזמנים/ות להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, להצטרף לבית הספר האינטרנטי ועוד


אינך חבר/ת איגוד?

אם אינך חבר/ה באיגוד אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לקבל מידע בתחום הרפואה האורתופדית ולחפש רופאים ורופאות בתחום או להצטרף אלינו

כניסה לאתר >

התפקיד של הרצועה הצולבת הקדמית, הקומפלקס הקדמי-חיצוני והשורש המניסקיאלי האחורי-חיצוני ביציבות הסיבובית הקדמית-חיצונית של הברך

Role of the Anterior Cruciate Ligament, Anterolateral Complex, and Lateral Meniscus Posterior Root in Anterolateral Rotatory Knee Instability

מתקצר: ד"ר ינון לב

לטקסט המלא

רקע:

פציעות לרצועה הצולבת הקדמית (ACL – רצ"ק), סיבי קפלן (KFs), קפסולה/רצועה קדמית-חיצונית (C/ALL) והשורש המניסקיאלי החיצוני-אחורי (LMPR) ,כל אחד מהמבנים הללו מקושרים בנפרד לחוסר יציבות קדמית-חיצונית של הברך.

מטרות: לחקור את תרומתם של, רצועה צולבת קדמית, סיבי קפלן, קפסולה/רצועה קדמית-חיצונית והשורש המניסקיאלי אחורי-חיצוני ליציבות הברך ולמדוד את חוסר היציבות אשר נגרם מפציעות אלו.

מאפייני המחקר: מחקר ביקורת מעבדתי

שיטות: עשר ברכיים אנושיות טריות קפואות נבדקו באופן רובוטי בכדי לקבוע את מידת היציבות של הברך ב-0 עד 90 מעלות של כיפוף. כוח קדמי-אחורי של כ-88 ניוטון (העמסה אחורית וקדמית של הטיביה על גבי הפמור), סיבוב פנימי-חיצוני של 5 ניוטון*מטר (מומנט סיבובי) , ו-8 ניוטון*מטר ולגוס-וארוס המומנט נמדד ותועד עבור כל בדיקה בנפרד. פעולות אלו של מדידה בוצעו פעמים נוספות לאחר חיתוך המבנים המצויינים לעיל , בכל פעם בסדר משתנה של חיתוך לצורך קביעת התרומה הבודדת והמשותפת של כל אחת מהפציעות.

10 ברכיים נוספות נבדקו במכשיר מדידה קינמטי בעל יכולת מעקב אופטי, הבדיקה התבצעה בטווחים של 0-100 מעלות של כיפוף ולאחר חיתוך המבנים באופן המשכי האחד לאחר השני ובסדר משתנה בכל פעם. אמצעים חוזרים חד-כיווניים ודו-כיווניים יחד עם תיקון בונפרוני שימשו למציאת מובהקות (0.05>P) עבור המבחנים הרובוטיים והקינמטיים.

תוצאות: הרצועה הצולבת הקדמית- רצ"ק הייתה המרכיב העיקרי בריסון תזוזה קדמית של הטיביה על פני הפמור, המבנים האחרים שנמדדו נמצאו חסרי משמעות ( פחות מעשרה אחוזים יחדיו לשאר המרכיבים שנמדדו). סיבי קפלן ורצועה/קפסולה קדמית-חיצונית אחראיות על ריסון התנועה לסיבוב פנימי 23% +/- 44% (0.05>P) ב-90 מעלות כיפוף.

השורש המניסקיאלי האחורי-חיצוני התנגד לתנועת ואלגוס אך לא לסיבוב פנימי. העתקה קדמית של הטיביה הוחמרה לאחר קרע של הרצ"ק (0.001>P), כמו כן לאחר חיתוך המבנים החיצוניים בטווח של 70-100 מעלות כיפוף (0.05>P).

העמסה וההעתקה סיבובית (PIVOT SHIFT) גרמה לאי יציבות סיבובית קדמית-חיצונית לאחר חיתוך רצ"ק בטווח בין 0-40 מעלות כיפוף (0.05>P) והוחמרה עוד יותר לאחר חיתוך המבנים החיצוניים בטווח בין 0-100 מעלות כיפוף (0.01>P).

מסקנות: הקומפלקס החיצוני-קדמי הינו יחידה פונקציונלית אשר אחראית ליציבות סיבובית לברך. הרצועה הצולבת הקדמית אחראית לעיקר היציבות של העתקה קדמית-אחורית טיביאלית. סיבי קפלן הינם הגורם המשמעותי ביותר ביציבות לסיבוב פנימי כאשר הברך נמצאת במעל 30 מעלות של כיפוף.

פגיעה משולבת של הרצועה/קפסולה קדמית-חיצונית יחד עם סיבי קפלן תגרום לפגיעה משמעותית ביציבות סיבובית, בזמן שהיציבות סך הכל נשמרת בעת פגיעה מבודדת בכל אחד משני המבנים. פגיעה בשורש המניסקיאלי האחורי-חיצוני לא תגרום לחוסר יציבות כל עוד הרצועה הצולבת הקדמית תקינה.

שימושים קליניים: מחקר זה הינו מחקר השוואתי ביומכני אשר חקר את חשיבותם של הרצ"ק, הקומפלקס הקדמי-חיצוני, והשורש המניסקיאלי האחורי-חיצוני, ביציבות הברך לאחר חיתוכם יחד ולחוד. נמצא שהרצ"ק אחראי ליציבות לסיבוב פנימי רק בישור הברך, בכיפוף, סיבי קפלן הם השחקן העיקרי, האחרונים פועלים יד ביד עם הקומפלקס החיצוני (הרצועה/קפסולה קדמית-חיצוני). לשורש המניסקיאלי האחורי-חיצוני אין חשיבות רבה כל עוד הרצ"ק המשכי.

 

Willinger, L.,  (2023, April). Role of the Anterior Cruciate Ligament, Anterolateral Complex, and Lateral Meniscus Posterior Root in Anterolateral Rotatory Knee Instability: A Biomechanical Study. The American Journal of Sports Medicine51(5), 1136-1145. 

SLATECH - פיתוח אתרי אינטרנט ופורטלים ארגוניים המערכת פותחה על ידי חברת